FPD 2018 Theatre Awards Announced

In 2016 FPD introduced a new awards night specifically for the magnificent talent found in the FPD theatre department. Similar to a Hollywood awards night, there were nominees in multiple categories and from those nominees, a winner. The nominations were honors as much as the awards.

(The nomination itself is an award for us.  The winners are in BOLD)

Outstanding Performance by a Group

Barber Shop Quartet – Ben Huggins, Tyler Perkins, Nathanael Peterson, Copeland Ammann (The Music Man)

Pickalittle Ladies –  Evan Correa, Hannah Ferguson, Abigail Dean, Erin Brown, Anna Mercer Willingham, Jordan Wooten, Haley Harden, Sydney Bishop (The Music Man)

6th Grade Ensemble – Harvey Roddenberry, Hollis Correa, Luke B. Smith, Claire Gardner, Clayton Burnett, Bennett Barkley (OMG – Opposite Machine Gadget)

Rock Island Salesmen (The Music Man) – Daniel Cardis, Faith Holliman, Lauren Casey, Ryann Perkins, Sydney Williams, Dylan Bridges, Ben Huggins, Tyler Perkins, Nathanael Peterson, Copeland Ammann

Excellence in an Ensemble Role

Akoi Fumbah (OMG – Opposite Machine Gadget)

Faith Holliman (The Music Man)

Ryann Perkins (Radium Girls, The Music Man)

Anna Mercer Willingham (The Music Man)

Jordan Wooten (The Music Man)

Sydney Bishop (Our Town)

Olivia Little (Our Town)

Outstanding Moment – Actor

Dylan Bridges (Radium Girls, Our Town)

Nathanael Peterson (Radium Girls)

Ben Huggins (Radium Girls)

Tyler Perkins (Radium Girls, Our Town)

Harvey Roddenberry (OMG – Opposite Machine Gadget)

Outstanding Moment – Actress

Hannah Ferguson (Radium Girls)

Daria Brown (Our Town)

Ryann Perkins (The Music Man)

Morgan Gleaton (OMG – Opposite Machine Gadget, Our Town)

Excellence in Vocal Performance

Mary Bennet Rose (The Music Man)

Hannah Ferguson (The Music Man)

Evan Correa (The Music Man)

Gracie Stokes (The Music Man)

Hollis Correa (The Music Man)

Excellence in Specialty Stage Movement

Copeland Ammann (Our Town) – pantomime

Tyler Perkins (Our Town) – pantomime, character walk

Andy Wanamaker (The Music Man) – movement and stage energy

Evan Correa (Our Town) – pantomime

Erin Brown (Our Town) – pantomime

Outstanding Debut Performance

Kyla Gay (OMG – Opposite Machine Gadget)

Bennett Barkley (The Music Man)

Hollis Correa (The Music Man)

Harvey Roddenberry (OMG – Opposite Machine Gadget)

Claire Gardner (The Music Man)

Outstanding Middle School Performance – Actor

Wyatt Williams (OMG – Opposite Machine Gadget)

Hollis Correa (The Music Man)

Mason Kelly (OMG – Opposite Machine Gadget)

Jordan Tolbert (OMG – Opposite Machine Gadget)

Bennett Barkley (The Music Man)

Ryan Bray (OMG – Opposite Machine Gadget)

Outstanding Middle School Performance – Actress

Kyla Gay (OMG – Opposite Machine Gadget)

Morgan Gleaton (OMG – Opposite Machine Gadget, Our Town)

Claire Gardner (The Music Man)

Mary Parker Hall (OMG – Opposite Machine Gadget)

Breakout Performance – Actor

Eliot Gammons (The Music Man)

Connor Moore (The Music Man)

Ben Huggins (Our Town)

Breakout Performance – Actress

Daria Brown (Our Town)

Claire Gardner (The Music Man)

Olivia Little (Our Town)

Mary Bennet Rose (The Music Man)

Excellence in a Featured Role – Actor

Ben Huggins (Our Town)

Hunter Kunzelmann (Radium Girls)

Copeland Ammann (Our Town, Radium Girls)

Tyler Perkins (Our Town)

Excellence in a Featured Role – Actress

Erin Brown (Our Town)

Evan Correa (The Music Man)

Gracie Stokes (The Music Man)

Hannah Ferguson (The Music Man, Radium Girls)

Faith Holliman (Radium Girls)

Outstanding Comic/Musical Actor

Andy Wannamaker (The Music Man)

Daniel Cardis (The Music Man)

Eliot Gammons (The Music Man)

Dylan Bridges (The Music Man)

Outstanding Comic/Musical Actress

Daria Brown (The Music Man)

Evan Correa (The Music Man)

Gracie Stokes (The Music Man)

Mary Bennet Rose (The Music Man)

Outstanding Dramatic Actor

Dylan Bridges (Radium Girls, Our Town)

Hunter Kunzelmann (Radium Girls)

Copeland Amman (Our Town, Radium Girls)

Ben Huggins (Our Town)

Outstanding Dramatic Actress

Daria Brown (Our Town)

Evan Correa (Radium Girls, Our Town)

Mary Bennet Rose II (Our Town)

Erin Brown (Our Town)

Middle School Volunteer Award

Kaitlyn Dean

Mentors Award

Dylan Bridges and Mary Bennet Rose

Volunteer Award

Erin Brown

Propaganda All-Star Award

Abigail Dean

Serlio Award

Loren Oliver

The Director’s Award

Mary Bennet Rose